Spor

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın Ertelenmesinin Maliyeti 800 Milyon Dolar


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın 2021’e ertelendiğini duyurmuştu. Bu salgının yarattığı maliyeti bugün IOC web sitesinde açıklandı.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nı ertelemenin toplam zarar maliyeti 800 milyon dolar. Bu miktar, Olimpiyat Vakfı’ndan gelen fonlar da dahil olmak üzere, IOC’nin kendisi tarafından karşılanacak. IOC’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, organizasyonun tekrardan düzenlemesinin maliyetinin 650 milyon dolar olduğunu belirtildi.

IOC, Uluslararası Federasyonların (IF’ler), Ulusal Olimpiyat Komitelerin ve Olimpiyat Hareketin yararlanabilmesi için 150 milyon dolar yardım fonu oluşturuldu. Bu fonla sporcuların gelişimine, Olimpiyat Oyunlarına hazırlanmasına ve desteklemesine yardımcı olmak için sağlanmış. Bugün, IOC İcra Kurulu (EB) bu finansal planı onayladığını açıkladı.

Yapılan açıklamada IOC Başkanı Thomas Bach’ın görüşlerine de yer verildi. Başkan, “Olimpiyat Hareketi benzeri görülmemiş bir zorlukla karşı karşıya. IOC, ertelenen Olimpiyat Oyunlarını tekrarda organize etmek zorunda ve paydaşlarına bu küresel krizden geçmelerine yardımcı olmalı. Bu yeni durum, tüm dayanışma, yaratıcılık, kararlılık ve esnekliğe ihtiyaç duyacaktır. Hepimizin fedakarlık ve uzlaşmaya varması gerekecek. Olağanüstü durumlar olağanüstü önlemler gerektirir. Bu durum her birimizin üzerimize düşeni yapmasını gerektirir ve bu IOC de dahil olmak üzere hepimiz için geçerlidir. Bugünün finansal planları ile bu ihtiyaçları karşılıyoruz.”Kaynak ve Görsel: olympic.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.