Teknoloji

Apple ve Google, COVID-19 İçin İşbirliği Yapıyor


Dünyanın ortak sorunu olan ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 sorununa çözüm üretmek için Google ve Apple işbirliği yaptı. Devletlerin ve sağlık kuruluşlarının virüsün yayılmasını azaltmasına yardımcı olmak için kullanıcı gizliliğini ve güvenliği tasarımın merkezine alarak Bluetooth teknolojisinin kullanımına olanak veren bir çalışmada birlikte çalıştıklarını duyurdu. 


COVID-19 virüsün bulaşmasını engellemek için yakın temastan uzak durmamız gerektiğini kamu sağlığı yetkilileri sürekli söylüyor. Ne kadar az temas edersek o kadar virüsün yayılmasını kontrol altına almış oluruz. Bu yüzden birçok ülke sokağa çıkma yasağı, karantina ve kısmi karantina uygulamaları başlattı. 

Tüm dünyadan çok sayıda önde gelen kamu sağlığı yetkilisi, üniversite ve sivil toplum kuruluşu, isteğe bağlı bir temas izleme teknolojisi geliştirmek için önemli çalışmalar yapıyor. Apple ve Google, bu çalışmaları daha da ileri taşımak amacıyla temas izlemeye yardımcı olacak API’lar (uygulama programlama arayüzleri) ve işletim sistemi düzeyinde teknolojiler içeren kapsamlı bir çözüme imza atıyor.

Bu acil ihtiyaca yanıt verebilmek için bu uygulamayı iki aşamada hayata geçirilmesini ve kullanıcı gizliliği konusunda güçlü bir korumanın sağlanması planlanıyor. Bu çalışmalarda kullanıcının izni büyük önem taşıyor. Google ve Apple, ilgili kişi, kurum ve kuruluşların inceleyebilmesi için çalışmalar hakkındaki tüm bilgileri açık bir şekilde yayınlayacağını belirtiyor.


Öncelikle, Mayıs ayında her iki şirket de kamu sağlığı yetkililerine ait uygulamaları kullanarak Android ve iOS aygıtları arasında birlikte çalışabilirliğe olanak veren API’lar sunacak. Kullanıcılar bu resmi uygulamaları aygıtlarındaki uygulama mağazalarından indirebilecekler.

Uygulamanın temelinde temas takip altyapısı yer alıyor ve bu sayede COVID-19 virüsü bulaşan biriyle temasa geçip geçmediğimizi tespit edecek. Akıllı telefonların Bluetooth teknolojisini kullanan uygulama, biriyle virüsü kapacak kadar uzun süre temas halinde kalırsanız ve kişilerden birinin virüse yakalandığına dair kayıt bulunuyorsa diğer kişiye bir uyarı gidecek.


Google CEO’su Sundar Pichai ve Apple CEO’su Tim Cook sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla projeyi açıkladılar.


Google ve Apple, bu iş birliği kapsamında teknik belge taslaklarını paylaştı. Buradan ulaşabilirsiniz Bluetooth ve kriptografi özellikleri ve çerçeve belgesi.


Görsel Google.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.