Teknoloji

AR Kontakt Lensler İlk Defa Bir İnsan Tarafından Takıldı!

Uzun süre ekrana bakmanın gözlerimizi yorabileceği konusunda uyarıldığımız günler olmuştur. Fakat artık ekran doğrudan gözümüze takılıyor! Görünmez bilgi işlem şirketi Mojo Vision tarafından sonuçlandırılan bu çalışmada, artırılmış gerçeklik kontakt lenslerini ilk defa bir insan denedi!

CEO Drew Perkins, deneydeki denekti ve deneyimini paylaşmak için şirketin bloguna gitti. Görüntüleri görebildiğini, bir pusulayı görüntüleyebildiğini ve lens üzerindeki bir teleprompterden okuyabildiğini belirtiyor.

Lensin kendisi yalnızca 0,5 mm çapında ve bu kadar küçük ve ince bir alana çok şey sığdırmayı başarıyor. İnç başına 14.000 piksel MicroLED ekrana sahip ve her piksel veya piksel aralığı arasındaki mesafe 1.8 mikron. Bu küçük cihaza güç sağlamak için tıbbi sınıf bir mikro pil kullanılır.

Mikro ekran, göz hareketlerinin takibi ile çalışır. Ayrıca gözleriniz hareket ettikçe görüntüyü sabitler. Perkins blog yazısında, görme bozukluğu olan kişiler ve sporcuların, şirketin bu lensleri hedef aldığı iki ana grup olduğunu belirtiyor. Perkins, büyük olasılıkla genel tüketim için üretilecek olsa da, lenslerin gün boyunca odaklanmayı sağlayan ve bilgiye erişim sağlayan bir “yardımcı” olarak kullanılacağını da belirtiyor. Artırılmış gerçeklik gözlerine bir alternatif olarak bu lensleri düşünebilir miyiz?

Bununla birlikte, şu ana kadar yalnızca bir kişi üzerinde test edildiğinden, yerel teknoloji mağazasına gidip bunlardan birini kendimiz için satın alabileceğimize dair hiçbir haber yok.

Haberimize ilham olan tweete buradan ulaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.