Tasarım

Atık Kağıtlardan Lüks Mobilyalar


Kağıttan bir çok eşya yapıldığına daha önce görmüştük fakat bu sefer Rus tasarımcı Vadim Kibardin’nin kağıt üzerinde yeteneklerine ve hayal gücüne şahit oluyoruz.


Sürdürülebilir mobilya koleksiyonu üretebilmek için kağıt malzemesini seçen Kibardin’nin her bir parçası eşsiz.

Fotoğraflarda görüldüğü üzere Vadim Kibardin, mobilyalarını kalıp kullanmadan elleriyle yapıyor. Dolayısıyla tek bir ürünü ortaya çıkarmak için uzun bir mesai harcaması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse bir koltuğu tamamlanması yaklaşık 5.110 saat sürebiliyor. Bu da çıkardığı her bir parçanın eşsiz olduğu gösteriyor. Kullandığı malzemelerin bazıları oluklu mukavva, bazıları ise yiyecek içecek ambalajlarının kartonlarından oluşuyor.Vadim Kibardin, bu sürdürülebilirlik adına kağıttan oluşturduğu mobilyaları 25 yıldır yapıyor. Bu zamana kadar 2000 poundluk (907,18 kg) kartonu geri dönüştürmüş ve bu da 17 ağacın hayata kalmasına neden olmuş. Aslında dikkat ettiğimizde koronavirüs salgını nedeniyle gözle görülür bir hava kirliliği azalması var. İstanbul’dan Uludağ tepesinin bir kısmını görür olduk. İnsanlar olarak çevreye verdiğimiz zararın artık farkına varmış olduk ve bu durumdan da ciddi bir şekilde ders alınması gerekiyor. Bu durumunda sürdürülebilirlik adına tasarımlara ileriki zamanlarda daha fazla şekil vereceğiniz gösteriyor.

Vadim Kibardin’in çalışmalarını bakmak ve takip etmek isterseniz linkleri aşağıya bırakıyorum.


İnternet sitesiFacebook sayfasıInstagram porfili

Related posts
Tasarım

Bahçenize Farklılık Katacak Tasarım Saksılar

Avustralya merkezli Capra Designs, Amerika mağazasında yeni koleksiyonunu duyurdu. Güneşin Roma…
Read more
Tasarım

Tasarlanmış En Güzel Maskeler

Geri bıraktığımız 1,5 aylık zaman diliminde artık hepimizi istediği bu karanti günlerinin…
Read more
Tasarım

Hamak ve Çadır Bir Arada: Sunda 2.0

Kamp hayatında farklı bir soluk arayanlar için Kammok’un yeni hamak-çadırı Sunda 2.0…
Read more
E-BÜLTEN
İlk Sizin Haberiniz Olsun

Dünyadaki eşsiz tasarım, reklam, teknoloji, sanat ve birçok başka kategoriden oluşan haberlerden ilk siz haberdar olmak için e-bültene üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir