Sanat

Avrupa’nın En Yüksek Sokak Sanatı Eseri Leicester Mavi Kule’de Tamamlandı!

Grafiti ekibi, bu duvar resmini yapmak için 82 metrelik kuleden aşağı sarkarak beş hafta geçirdi!

Leicester sokak sanatçısı Wing Lo, hiçbir zaman yükseklikle ilgili bir sorunu olmadığını, ancak dünyanın en yüksek sanat eserlerinden birini yaratmak için bir binanın yan tarafından 80 metre yükseklikte havada sallanmasının onun sınırları zorladığını söylüyor. “Yüksekteyken, bazen korkutucu olduğu için sadece inmek istedim. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda, bittiğine üzülüyorum” dedi. “Biz sadece Leicester halkını gururlandırmak istedik ve bunu başardığımızı düşünüyorum.”

Lo, yakın zamanda Avrupa’nın en yüksek sokak sanatını bitiren ve Leicester’deki Mavi Kule olarak bilinen St George kulesinin yanından 82 metre yükselen sanatçılar ekibinin parçasıydı. Bu eser İngiltere’nin önceki en yüksek sokak sanatı eseri olan 46,8 metre uzunluğundaki Leeds’teki Athena Rising’in neredeyse iki katı ve dünyanın dördüncü en büyük sokak sanatı parçası. Geri kalanlar Calgary, Kanada’da ve Karaçi, Pakistan’da.

Parçayı BID Leicester ile işbirliği içinde üreten Leicester sanat şirketi Graffwerk’in eş direktörü Izzy Hoskins, “Bu ancak, yerel sanatçılar tarafından boyanıp bir tasarım olabilirdi” dedi. 

Timelapse footage of the mural being created. c/o BID Leicester

“Bunu yapabilecek yerel sanatçılarımız olmasaydı, o zaman ne anlamı vardı?”

Graffwerk, büyük ölçekli sokak duvar resimlerinde uzmanlaşan sanatçılarının bir rekor kırmak istediklerine karar vermeleri yaklaşık üç yıl önceydi. Hoskins, “Leicester’de boyanabilir bir yüzeye sahip en yüksek binanın ne olduğunu araştırdık ve o da St George’s kulesiydi” dedi.

Parça, doğu Midlands şehrine bir saygı duruşu niteliğindedir. Şehrin futbol kulübüne atıfta bulunan bir tilki, yerel ragbi takımı için bir kaplan, Ulusal Uzay Merkezi’ni temsil edecek bir astronot ve Leicester Üniversitesi’nin DNA parmak izine öncülük eden bir çift sarmal içerir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.