Dünyadan

Bunlar, Buz Devri’nde İnsanlar Tarafından Bırakılan 12.000 Yıllık Ayak İzleri

Arkeologlar, Utah’daki bir Hava Kuvvetleri test ve eğitim sahasında inanılmaz bir dizi antik insan ayak izi buldular.

Bu ayak izleri, bir dizi başka eserle birlikte, bu eski sakinlerin günlük yaşamlarına bir bakış sunuyor. Geçen ay, ülkenin Hava Kuvvetleri ile çalışan ABD’li arkeologlar, en az 12.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen 88 insan ayak izi buldular.

Parmak izleri, aynı derecede etkileyici Wishbone sitesinden sadece yarım mil uzaklıktaki Trackway adlı bir sitede bulundu. 2016’da arkeologlar, Wishbone’da muhtemelen 12.300 yıllık bir ateş çukuru, kömür, kömürleşmiş kuş kemikleri, mermi noktaları, taş alet ve hatta tütün keşfettiler.

Aslında bu, maddenin insan kullanımına ilişkin en eski kanıtı. Geride bıraktığımız ayak izlerini pek düşünmeyebiliriz ama arkeologlara bir bölgede yaşayan hayvan türlerinden yürüme, zıplama ve koşma biçimlerine kadar her türlü bilgiyi veriyorlar.

Utah test aralığı şu anda büyük ölçüde kurak olsa da, bir zamanlar devasa yer tembel hayvanları gibi megafauna da dahil olmak üzere çok çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapan bir sulak alandı. Ve aynı zamanda insanlara ev sahipliği yapıyordu.

Far Western Antropolojik Araştırma Grubu’nun baş araştırmacısı Dr Daron Duke, “Birkaç baskının kazılarına dayanarak, yaklaşık 5 ila 12 yaş arası çocukları olan yetişkinlerin çıplak ayak izleri bıraktığına dair kanıtlar bulduk” dedi.

“İnsanlar sığ suda yürüyor gibi görünüyor, kum arkalarında izlerini hızla dolduruyor tıpkı bir plajda deneyimleyebileceğiniz gibi ancak kumun altında, dolgudan sonra baskıyı sağlam tutan bir çamur tabakası vardı” dedi.

Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nün Kültürel Kaynaklar Müdürü Anya Kitterman, “Pazarlık ettiğimizden çok daha fazlasını bulduk,” diye ekledi. Bu izlerin çevresinde muhtemelen hala ıslak olan çöküntüleri deforme eden, çocukların ayak izlerinden oluşan bir karmaşa var.


Daha fazla ayak izi…

New Scientist’in bildirdiğine göre, İngiliz arkeologlar da New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı’nda etkileyici ayak izi bulguları elde ettiler.

The oldest footprints in North America were found in White Sands National Park in New Mexico (Credits: Bournemouth University)
The oldest footprints in North America were found in White Sands National Park in New Mexico (Credits: Bournemouth University)

Şaşırtıcı bir arkeolojik alan olan park, Kuzey Amerika’da şimdiye kadar bulunan en eski ayak izlerine ev sahipliği yapıyor. 23.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen keşifleri, geçen yıl Science dergisinde duyuruldu.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.