Film

En İyi Spor Filmlerini Sizin İçin Derledik


Dünya genelini saran koronavirüs nedeni ile birçok spor müsabakaları iptal edilmiş olsada bazı ülkelerde spor müsabakaları devam ediyor. Aradan geçen 5 ayın sonunda artık birçok ülke kontrollü bir şekilde iptal edilen spor müsabakaları başlatmaya hazırlanıyor.


Sporseverler olarak tuttuğumuz takım için üzülmeyi, sevinmeyi, sinirlenmeyi bile özledik. Sabahlara kadar spor kanallarında maç özetlerini izlediğimiz, maç yorumlarını dinlediğimiz, sabah erkenden kalkıp işe gidip, arkadaşlarımızla tartıştığımız o günler artık burnumuzda tüter oldu.

Bu özlem dolu günleri birazda olsa gidermek adına sizin için en iyi spor filmlerini listeledik.


1. Rocky (Film Serisi)

Türü: Dram, Spor – Yapım yılları: 1976 – 2018 arası

Unutulmaz efsane film serisi Rocky. Serinin ilk filminde Sylvester Stallone, hem başrol oyuncusu oldu hemde filmin senaristliğini yaptı. Film, yoksul ve kimsesiz bir boksör olan Rocky Balboa‘nın yaşam hikâyesi anlatıyor. 1977’de aday olduğu 10 daldan en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında 3 Oscar almıştır.

2. Escape to Victory (Zafere Kaçış)

Türü:  Aksiyon, Dram, Savaş, Spor – Yapım yılı: 1981

Filmin oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone, Michael Caine ve Max von Sydow‘un yanı sıra Pelé, Bobby Moore ve Osvaldo Ardiles gibi Dünya Kupası kazanan futbolcular da alıyor. II. Dünya Savaşı sırasında esir düşen bir grup müttefik askerin işgal kuvvetlerinin ellerinden kaçma planları konusunu ele alıyor. Savaş alanı ise Paris’te işgal edilen bir stadyumdur ve oynanan futbol maçı değil bir savaştır. Almanya’nın yıldız futbol takımı POW müttefiklerine karşı. Nazi subaylarının propaganda amaçlı düzenledikleri bir futbol maçını müttefikler her türlü olumsuzluklara rağmen bir mucize yaratarak Alman millî takımına karşı maçı kazanmasını anlatıyor.

3. Space Jam

Türü: Animasyon, Macera, Komedi – Yapım yılı: 1996

Çocukluğumuzun yada gençliğimizin unutulmaz animasyon filmlerinden Space Jam, Michael Jordan ve Looney Tunes karakterleri ile unutulmaz bir kurtuluş basketbol maçını anlatıyor. Filmin başrollerinde emekli eski yıldız basketbolcu Michael Jordan, Bugs Bunny ve diğer Looney Tunes karakterleri yer alıyor.

Bu arada Space Jam 2 çekimleri başladı. 16 Temmuz 2021 tarihinde vizyona girmesi beklenen filmin başrolünde basketbolun icon isimlerinden LeBron James yer alıyor.

4. Any Given Sunday (Kazanma Hırsı)

Türü: Dramatik Komedi – Yapım yılı: 1999

Santimetrelerin vurgusunun yapıldığı, büyük zaferlerin, ancak ve ancak inançlı adımlarla kazanabileceğini insanın kanına işleyen bir film. Motivasyon sağlamada, liderin kullandığı sözcüklerin ve üslubun ne kadar çok önemli olduğunu da gösteriyor ayrıca. Bir futbol maçını hayatla özdeşleştiren ve kazanma hırsını tamamen bir pozitif inanç olarak ortaya koyan, başarının daima hatırlanacak ve onurla bahsedilecek bir olgu olduğunu belirten final konuşması. Filmin başrollerinde Al Pacino, Cameron Diaz, Jamie Foxx yer alıyor.

5. Remember The Titans (Unutulmaz Titanlar)

Tür: Dram, Spor – Yapım yılı: 2000

Amerikalı bir futbol koçu olan Herman Boone’ın 1970’lerin Virgina’sında ırkçılığın hakim olduğu ortamda yaşadığı zorlukları anlatıyor. Bir lise takımı olan ve oldukça ırkçı olan Amerikan futbolu takımının başına gelen siyahi koçu, bütün bu kişilik bunalımlarının kökenine inecek ve insanların karakterlerini sorgulatacak gerçek hayattan alınma öyküsünü anlatıyor. Filmin başrolünde Denzel Washington var.

6. Ali

Tür: Biyografi, Spor, Dram – Yapım yılı: 2001

Film arşivlerimizde yerini alan unutulmaz bir biyografi filmi, Ali. Amerikalı boksör Muhammed Ali‘nin hayatını anlattığı filmin başrolünde Will Smith var. Film, Askerlik zamanı geldiğinde Vietnam Savaşı’na gitmeyip “Benim onlarla bir sorunum yok” diyen ve bu yüzden Şampiyonluk unvanına el konulan ve bokstan uzaklaştırılan Ali’nin yaşam hikayesini anlatılıyor.

7. The Football Factory (Futbol A.Ş.)

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2004

İngiltere’deki binlerce holigandan birisi olan Tommy, diğer holiganlar gibi hafta sonları yapacak bir şeyi olmadığından seks, bira, uyuşturucu ve bunların yetmediği noktalarda birilerini dövmek için yaşamaktadır. Filmde Tommy’nin çevresinde gelişen olaylar somut bir gerçeklikle anlatılmaktadır.

8. Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek)

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2004

Frankie Dunn, ringlerde yaşadığı yıllar boyunca müthiş dövüşçüler yetiştirmiştir. Öğrencisi olan boksörlere öğrettiği en önemli ders ise kendi hayatı için de temel kabul ettiği, her şeyin üzerinde kendini korumaktır. Tek arkadaşı Scrap, onun spor salonuna göz kulak olmaktadır. Bir gün Maggie Fitzgerald spor salonuna gelir. Yaşı spora başlamak için çok büyüktür ve Frankie kızları asla çalıştırmamıştır. Hayatının tek amacından asla vazgeçmeye niyetli olmayan Maggie her gün spor salonuna gelip çalışmaya devam eder. Sonunda genç kızın sarsılmayan azmine yenik düşen Frankie istemeden de olsa onu çalıştırmayı kabul eder. Filmin başrol oyuncuları Clint Eastwood, Hilary Swank, ve Morgan Freeman‘dır. Film, 2005 yılında, En İyi Film Ödülü’nü de içeren 4 Akademi Ödülü almıştır. 

9. Coach Carter

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2005

Yenilgisiz takımının tamamını düşük notları yüzünden yedek kulübesinde tuttuğu için gazetelere çıkarak hem övgü hem de eleştirilen basketbol koçu Ken Carter’ın öyküsü. Filmin başrollerinde Samuel L. Jackson, Channing Tatum yer alıyor.

10. Cinderella Man

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2005

Cinderella Man lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock‘un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, 1929 yılında tüm dünyayı etkileyen ekonomik buhranda sahip olduklarını tümüyle kaybeden, yaşadıkları sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesini anlatıyor. Açlık ve sefaletin kol gezdiği bir ortamda ailesini bir arada tutmak için bulabildiği her işte çalışan Braddock’un kapısını bir gün eski menajeri ve dostu Joe çalar. Tek bir maç için ringlere dönen braddock mucizevi başarısı, alçak gönüllülüğü ve kazandıklarını yoksullarla paylaşmasıyla Cinderella Man lakabını alır ve artık tek rakibi dönemin dünya ağır sıklet boks şampiyonu Max Baer‘dir. Film başrollerinde Akademi Ödüllü oyuncular Russell Crowe ve Renee Zellweger‘in yer alıyor.

11. Goal (Film Serisi)

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2005 – 2008 arası

Film, futbol tutkusuyla yanıp tutuşan yetenekli Meksikalı Munez’in şartlar ne olursa olsun keşfedilebileceğini anlatıyor. Munez’in en büyük hayali bir futbol yıldızı olmak.

12. Glory Road (Zafere Doğru)

Tür: Spor, Biyografi, Dram – Yapım yılı: 2006

1966’da Amerikan Kolej Basketbol Ligi’ne tarihte ilk kez beş siyahi oyuncuyla çıkan ve insanların tepkisini çeken Texas Western College takımı, bu onuru idealist koçları Don Haskins’e borçlu. Bu film, ırkçılığın en ateşli günlerinde sporu her şeyin üzerinde tutan bu önemli kişiliğin Don Haskins’in otobiyografisinden uyarlandı.

13. We Are Marshall (Zafer Bizimdir)

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2006

Bir uçak kazası, Huntington’ın Batı Virginia kasabasını vurur, daha çok da Marshall Üniversitesini. Büyük uçak kazasında tüm futbol takımını ve teknik ekibini kaybeden Marsall Üniversitesi’ne Jack Lengyel gelir ve kimsenin istemediği o işi üstlenerek takımı yeniden toparlar. Filmin başrollerinde Kate Mara, Matthew McConaughey, Matthew Fox, Anthony Mackie yer alıyor.

14. Ip Man (Film Serisi)

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram – Yapım yılı: 2008 – 2019 arası

Büyük Wing Chun ustası ve Bruce Lee‘nin akıl hocası Yip Man‘ın yaşamına dayalı biyografik dövüş sanatları filmi. Yip-Man, otuzlarında Foshan şehrinde dövüş sanatlarıyla uğraşan kendi öğrencileri olan saygın bir Wing Chun ustasıdır. Bunlar, Japonya ile savaşın sona erdirme tehdidinin olduğu refah zamanlardır. Çin‘in Japon işgali ile Yip-Man halkının onurunu savunmak zorunda kalacaktır. 

15. The Damned United (Lanet Takım)

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2009

İngiltere‘nin 1974 FIFA Dünya Kupası elemelerindeki başarısızlığının hemen ardından teknik direktör Alf Ramsey‘in yerine Leeds United kulübüyle İngiltere’de kazanmadık kupa bırakmamış Don Revie getirilir. Leeds United’ın boşalan teknik direktörlük koltuğuna da Derby County’nin başarılı teknik direktörü Brian Clough getirilir. Clough ise uzun süredir Revie’nin yönetimi altındaki takımın fiziksel anlamda çirkef ve vahşi bir futbol oynadığını eleştirmektedir. Clough ayrıca, beraber birçok başarıya imza attığı Peter Taylor, Leeds kulübüne katılmayı reddettiği için tek başınadır. 

16. Senna

Tür: Belgesel, Biyografi, Spor – Yapım yılı: 2010

Film, Formula 1 yarışlarında tarihinin en büyük sürücülerinden biri olan ve ülkesi Brezilya‘da kahraman kabul edilen Ayrton Senna‘nın hayat hikayesini anlatıyor.

17. The Fighter (Dövüşçü)

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2010

Bir boksörün, sıfırdan başlayıp, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen inancını ve azmini kaybetmeden zirveye çıkışını konu alıyor. Bu sırada Amerikan aile yapısı ve gençlerin içinde bulunduğu sosyal çöküşlere de değiniliyor. Başrollerinde Christian Bale, Mark Wahlberg ve Amy Adams yer alıyor.

18. Moneyball (Kazanma Sanatı)

Tür: Spor, Biyografi, Dram – Yapım yılı: 2011

Gazeteci-yazar Michael Lewis‘in Oakland Athletics beyzbol takımının gerçek öyküsünü anlatan aynı isimli kitabından uyarlanan film, Oakland Athletics beyzbol takımının genel menajeri Billy Beane ve onun zorluklara rağmen mücadele edip modern analitik yöntemlerle takımına başarı kazandırmasını anlatıyor. Spor filmleri arasında seçkin bir örnek olarak yer alıyor. Başrollerinde Brad Pitt ve Jonah Hill yer alıyor.

19. Warrior (Büyük Dövüş)

Tür: Spor, Aksiyon – Yapım yılı: 2011

Film, iki kardeşin arasında geçen rekabeti ve geçmişte yaşanmış bir olay üzerinden birbirlerine duydukları kinin sonuçlarını anlatıyor. Başrollerinde Tom Hardy, Joel Edgerton ve Jennifer Morrison ve Nick Nolte yer alıyor.

20. Rush (Zafere Hücum)

Tür: Spor, Aksiyon – Yapım yılı: 2013

Formula 1 dünyasında gelmiş geçmiş en iyi pilotlar arasında geçen mücadeleyi konu alan film, aksiyon dolu saatler geçirmenizi sağlayacak. Gerçek hayattan alıntı olan filmi yarışçıların özel hayatlarını da anlatmakta. Zafere ulaşmak için asla hata yapmamaları gerekiyor. Filmin başrollerinde Chris Hemsworth ve Daniel Brühl yer alıyor.

21. Pele: Bir Efsanenin Doğuşu

Tür: Spor, Dram – Yapım yılı: 2016

Dünyaca ünlü Brezilyalı futbol yıldızı Pelé‘nin hayatını ve 1958 FIFA Dünya Kupasını kazanmak için Brezilya millî futbol takımı ile yaptığı yolculuğu anlatan biyografik filmdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.