Film

Güçlü Psikolojik Etkileri Olan 60 Film – Part 1!

Bu hafta sizlerle, güçlü psikolojik etkileri olan 60 filmden ilk 15’ini paylaşıyor olacağız!

Bu yazıdan müzikten oyunculuğa kadar ikonik olmuş filmleri sizinle beraber olacak. 60’tan geriye doğru sayarken, işte tüm zamanların en iyi filmlerinin derlemesi! 


1. Inception (2010)

Leonardo DiCaprio bu yapımda, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb” ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır.


2. 12 Öfkeli Adam (1957)

Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır.


3. Hayat Güzeldir (1999)

Hayat Güzeldir’de, başkahramanımız hayat dolu Guido’nun öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir.


4. Kimlik (2003)

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on insanı, asabi bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir motelde bir araya getirir. Olaylar heyecanla gelişir.


5. Piyanist (2002)

1930’lar Polonya’sının başarılı piyanist ve bestecilerinden biri olan Yahudi kökenli Władek Szpilman’ın, Varşova Ayaklanması’nın bastırılmasından hemen sonra Wehrmacht subayı Wilm Hosenfeld’ın önemli yardımları sayesinde nasıl hayatta kaldığı anlatılmaktadır. 


6. İçimdeki Yangın (2010)

İkiz kardeşler Jeanne ve Simon annelerinin son arzusunu yerine getirmek üzere, karışık aile kökenlerini araştırmak için Orta Doğu’ya giderler.


7. Vivarium (2019)

Vivarium evli bir çifte odaklanıyor. Yeni bir eve taşınmak için gizemli bir emlakçıyı takip eden çift kendilerini korkutucu bir labirentte bulur.


8. Zodiac (2007)

Genç ve utangaç bir gazete karikatüristi Robert Graysmith, gazetesine gönderilen mesajların ardından katil ile ilgili araştırmalara başlar.


9. Onur Savaşı (2013)

Kendi anasınıfındaki küçük bir kız tarafından haksız yere cinsel istismarla suçlanıp, toplumsal histeriye maruz kalan bir adamın hikayesini konu almaktadır. 


10. Atlıkarınca (2011)

Erdem, Sevil’in çocukları Edip ve Sevgi’nin küçük bir kasabada süren yaşamları, Sevil’in annesinin felç geçirmesi sonucu İstanbul’a taşınmalarıyla değişime uğrar. 


11. Black (2005)

Kör ve sağır bir kızın bir öğretmen sayesinde hayata nasıl tutunduğunu ve nasıl yaşam mücadelesi verip kazandığını, sonunda da öğretmeni aynı duruma düşünce ona nasıl usanmadan öğretmenlik yaptığını konu almaktadır.


12. Sol Ayağım (1989)

Christy Brown’ın farklı bir çocuk olan serebral palsili annesi, doktorların onun zihinsel engelli olduğunu ve uzun yaşayamayacağını düşündüklerini keşfeder. Doktorların ne dediğine aldırmadan ve umudunu kaybetmeden oğlu için her şeyi yapar.


13. Bay Hiç Kimse (2009)

Ölüm döşeğindeki Nemo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır?


14. Otomatik Portakal (1971)

Otomatik Portakal, şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin, çevrelerine saçtığı dehşet ve korkuyu işleyerek bir korku imparatorluğunun resmini çizmektedir. 


15. Kayıp Otoban (1997)

Lost Highway, eşi Renee’yi öldürmekle suçlanan müzisyen Fred’in farklı hayatlarla kesişen ve hikayesini konu ediniyor. 

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.