Film

Güçlü Psikolojik Etkileri Olan 60 Film Part 3!

Bu hafta sizlerle, güçlü psikolojik etkileri olan 60 filmden bir 15’ini daha paylaşıyor olacağız!

Daha önceki 2 derlememizi de okumayı ihmal etmeyin! 60’tan geriye doğru sayarken, işte tüm zamanların en iyi filmlerinin derlemesi! 


1. Kuzuların Sessizliği (1991)

Akademiden mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, FBI ajanı kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. 


2. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir.


3. Can Dostum (2011)

Can Dostum, felçi bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatıyor. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir.


4. Makinist (2005) 

Bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken Trevor, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır. Dinlenememekten ötürü vücudu bitik bir haldedir. Öte yandan işi dikkat gerektirir ve en ufak bir hatanın bedeli ağır olacaktır. 


5. İhtiyar Delikanlı (2003)

İhtiyar Delikanlı, yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor.


6. Glass (2019)

Filmde, aşırı güçlü ve zarar görmeme yeteneğine sahip olan David Dunn, Kevin Wendell Crumb’ın parçalanmış kişiliklerinden biri olan ve en tehlikelisi olarak öne çıkan The Beast’in peşine düşüyor. 


7. Split (2016)

Çoklu Kişilik Bozukluğu’ndan mustarip genç adam Kevin’ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bu alter egoları arasında en baskın olanı da suça meyilli olan bir karakterdir. 


8. Bir Rüya İçin Ağıt (2000)

Uyuşturucu batağı içerisindeki Harry’nin hayattaki tek amacı daha fazla uyuşturucuyken; umutsuz annesini hayata bağlayan tek şey en sevdiği yarışma programıdır. 


9. Yeşil Yol (1999)

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. 

10. Yeşil Rehber (2018)

Yeşil Rehber, ünlü bir piyanist ve konser turu kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatıyor. 


11. Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. 


12. Phobia (2016)

Filmde genç bir kadın geçmişte yaşadıkları sonrasında geçirdiği travmalarla kendini kapana kısılmış hissetmektedir. 


13. Kapan  (2017)

Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. 


14. Donnie Darko (2001)

Donnie Darko, genç bir adamın gizemli macerasını konu ediyor.


15. Gizli Pencere (2004)

Gerilim romanlarıyla ünlenen başarılı bir yazar olan Mort Rainey karısı Amy’nin kendisini aldattığını gördüğünde büyük bir psikolojik yıkıma uğrar.  Bir gün kapısını çalan John Shooter isimli esrarengiz adam, Rainey’i kendi hikayesini çalmakla suçlar.


2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.