Film

Güçlü Psikolojik Etkileri Olan 60 Film – Part 4!

Bu hafta sizlerle, güçlü psikolojik etkileri olan 60 filmden son 15’ini paylaşıyoruz.

Daha önceki 3 derlememizi de okumayı ihmal etmeyin! 60’tan geriye doğru sayarken, işte tüm zamanların en iyi filmlerinin derlemesi! 


1. Predestination (2014)

Fiyasko Bombacısı 1975 yılında New York’ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın ölümünden sorumludur. Ajan iyileştikten sonra son bir görev verilir.


2. The Lighthouse (2019)

The Lighthouse, fallik bir obje olan deniz fenerinin içine hapsolmuş iki erkeğin, erkeklikleri üzerinden etrafa irin saçarak yaşadığı iktidar mücadelesine odaklanıyor.


3. Saplantı (2017)

Genç bir kadın sıkıntılı geçmişinden kurtulmak ve yeni bir işe başlamak için yaşadığı şehirden taşınır. Fakat isteği dışında bir akıl hastanesine kapatılır.


4. Ölü Ozanlar Derneği (1990)

Geleneklere olan bağlılığı ve katı disiplin kurallarıyla ünlü Welton Akademisi’nin öğrencilerinin okul ve yatakhane arasında geçen tekdüze hayatları yeni İngilizce öğretmenleri John Keating’in okullarına gelmesiyle bir anda değişir.


5. Schindler’in Listesi (1994)

Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.


6. Cesur Yürek (1995)

Çocukken ailesini İskoçya uğruna kaybeden William Wallace’ın karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürüldüğü zaman, onun intikam arayışı kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü için amansız bir savaşa dönüşür.


7. Joker (2019)

Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatına odaklanıyor.


8. Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

II. Dünya Savaşı sırasında bir Alman askerinin 8 yaşındaki çocuğu ile toplama kampı Auschwitz’deki bir Yahudi çocuğun arkadaşlığını ele alan filmdir.


9. Yıldızlararası (2014)

Filmde bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı konu edilmektedir.


10. Sonsuzluk Projesi (2015)

Bir grup genç zaman makinasının planlarını keşfederler. Planlar üzerinden zaman makinasını yaratarak, yaptıkları hataları düzeltmeye başlarlar.


11. Altıncı His (2000)

Film, ölüleri görebildiğini ve onlarla konuşabildiğini iddia eden sorunlu, içine kapanık bir çocuk ve ona yardım etmeye çalışan eşit derecede sorunlu bir çocuk psikoloğunun hikayesini anlatıyor.


12. Kazanma Sanatı (2011)

Oakland A’nın menajeri Billy Beane, beyzbol takımının parasının pahalı oyunculara yetmemesinden bıkınca, oyunu değiştirmek için yeni ve cesur bir stratejiye başvurur. 


13. Sosyal Ağ (2010)

Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg kendisini internette başarıya götüren ancak yasal sorunları ve bozulan arkadaşlıkları da beraberinde getiren bir fikrin peşine düşer.


14. Umudunu Kaybetme (2007)

San Francisco’da karısı Linda ve oğlu Christopher ile yaşayan Chris Gardner, 1981 yılında pahalı ve çabuk demode olan bir teknoloji olan kemik tarayıcı ürünlerinin satışını üstlenir. 


15. The Wolf of Wall Street (2014)

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.