Dünyadan

İnsanlar Kelebeklerin Neslinin Tükenmemesi İçin Harekete Geçti!

İnsanlar, onları yok olmaktan koruma çabalarının bir parçası olarak, önümüzdeki üç hafta boyunca görecekleri kelebek sayısını saymaya teşvik ediliyor. 

Kelebek Koruma Merkezi, İngiliz kelebeklerinin beşte ikisinin tehdit altında olduğunu söylüyor.Hayır kurumu, tespit edilen kelebek ve güvelerin sayısını ve türünü saymak için dışarıda 15 dakika geçirmeyi teşvik ediyor. Toplanan veriler, iklim değişikliği ve kirliliğin etkisinin değerlendirilmesine yardımcı olacak.

Yıllık Big Butterfly sayımı, hayır kurumunun başkanı olan doğa bilimci Sir David Attenborough ile aktris Joanna Lumley ve bahçıvan Alan Titchmarsh tarafından destekleniyor.

Uzmanlar, etkinliğin bilim insanlarının çevresel değişikliklerin böcekleri nasıl etkilediğini anlamalarına ve aksi takdirde kaydedilmeyecek alanlardan veri toplamasına yardımcı olacağını söyledi.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan sadece nadir türler değil, normal kelebekler de var. Küçük kaplumbağa kabuğu gibi yaygın türler 1976’dan bu yana %79 oranında azaldı.

Geçen yıl, Birleşik Krallık’taki insanlar sayıma 150.000 sonuç seti gönderdi, her zamankinden daha fazla, ancak aynı zamanda planın başlamasından bu yana kaydedilen en düşük ortalama kelebek sayısını da gördü 13 yıl önce. Katılanlar arasında kraliyet ailesi de vardı.

Butterfly Conservation’da kıdemli araştırma görevlisi olan Dr Zoe Randle şunları söyledi: 

“Harika İngiliz halkı sayesinde, Büyük Kelebek Sayısı dünyadaki böcekleri içeren en büyük doğal vatandaş bilim projesidir ve bize dünyada neler olduğuna dair değerli bir anlık görüntü sağlar kelebekler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.