Dünyadan

Jinekolog Kendi Donör Spermini Kullanarak 41 Çocuğa Gizlice Babalık Yaptı!

Yeni araştırmalar, Leiderdorp’tan jinekolog Jos Beek’in doğurganlık tedavileri sırasında gizlice kendi spermini kullanarak en az 41 çocuğun babası olduğunu gösterdi. Daha önce Beek’in 21 çocuk babası olduğu düşünülüyordu. Çalışma ayrıca Beek’in nadir görülen bir kalıtsal durum taşıdığını ortaya koydu. Omroep West’in bildirdiğine göre, babası olan iki çocuk bundan öldü.

Alrijne Zorggroep, geçen yıl 21 donör çocuğun jinekologla eşleşen DNA testleri ile hastaneye gelmesinden sonra profesör Didi Braat liderliğindeki bağımsız bir komiteden Beek’i araştırmasını istedi. Beek 2019’da öldü. Leidedorp’taki eski Sint Elizabeth Hastanesi’nde jinekolog olarak çalıştı. 1970’lerin ortasından 1990’a kadar doğurganlık tedavileri yaptı. 

Beek’in tedavi ettiği kadınlar, isimsiz bir donörden alınan spermlerle döllenmelerini istedi. Onlara söylemeden kendi spermini kullandı. Araştırmacılar, sperm bağışçılarına dair hiçbir kayıt bulamadılar ve bu, Beek’in muayenehanesindeki tek sperm bağışçısı olduğu şüphesine yol açtı.

Araştırmacılar ayrıca Beek’in nadir görülen bir genetik bozukluk taşıdığını da buldular. Döllediği kadınlardan biri de bu gene sahipti ve ciddi sonuçları oldu. Beek tarafından tedavi edildikten sonra iki çocuğu olan bir anne vardı ve her iki çocuğu da yaşamın ilk yılında öldü.

Alrijne Zorggroep’in yönetim kurulundan Peter Jue, Omroep West’e “Çocukların bunu bilmesi önemlidir” dedi. Hastane, donör sperm ile gebe kaldıkları takdirde insanları tekrar öne çıkmaya çağırdı ve Beek annelerini tedavi etti. Hastane, Beek’in babası olan çocuklara destek sunuyor. Jue, “Hastane olarak çocuklara ve ebeveynlere sahip oldukları sorular, şüpheler ve belirsizlikler konusunda yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz” dedi.  

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.