Dünyadan

Kanada, 2021 Yılından İtibaren Tek Kullanımlık Plastikleri Yasaklıyor

Kanada hükümeti, 2021 yılından itibaren yasaklanacak olan tek kullanımlık plastik ürünlerin bir listesini yayınladı.

Kısıtlamalar arasında pipetler, kahve karıştırıcıları, içecek halkaları, plastik çatal bıçak takımları, paket yiyecek kapları, alışveriş çantaları ve plastik gibi yaygın olarak kullanılan tüm ürünler yer alıyor. Bu adım, ülkenin 2030 yılına kadar sıfır plastik atığa ulaşmasına yardımcı olmak için planlanan pek çok kriterden sadece biri.

Peki bu plastik öğeler gezegenimizi ne kadar kötü etkiliyor? National Geographic çalışması, plastik üretimi bir ülke olsaydı, karbonun en kötü dördüncü yayıcısı olacağını söylüyor. Ancak tek sorun karbon değil. Bu açık çevre sorunlarının yanı sıra, birçok tek kullanımlık plastik ürünün üretimi, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen sert toksinler içeriyor.

Sağlık kısıtlamaları artarken plastik kullanımı daha fazla artıyor ve devam eden COVID-19 salgını plastik yasağı hakkında ciddi soruları gündeme getiriyor. Ancak Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Jonathon Wilkinson, güvenli uygulamaları sürdürmek için plastiğin gerekli olmadığına inanıyor. Wilkinson ayrıca, listedeki öğelerin daha sürdürülebilir alternatifleri zaten yaygın olarak kullanıldığını ve bu yasağın oluşturulmasıyla ilgili de bilgi verdi.

Küçük işletme sahipleri yasaktan orantısız bir şekilde etkilenen diğer kişiler. İşletme sahipleri, karbon sorununun bu küçük eşyalardan çok daha büyük olduğuna ve yeniden kullanılabilir bir çantanın karbon izlerinin genellikle bir plastik torbanınkinden daha yüksek olduğuna işaret ederek etkinliğine şüpheyle yaklaşıyor. Bu karbon çalışmaları, plastik poşetlerin deniz hayvanları üzerindeki etkisi, plastik poşet kullananlar ve özellikle bunların üretimi ile ilgili olanlar üzerindeki sağlık etkileri veya atılan plastik poşet miktarı gibi diğer önemli ayrımlardan bahsetmiyor. Halk, hükümetin çok yavaş hareket ettiğine ve tüm plastiklere daha sıkı kısıtlamalar getirmeyi tercih edeceğine inanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde daha önce yürürlüğe giren plastik yasaklar aynı sonuca varıyor gibi görünüyor. 

Kanada’nın plastik yasağı, ülkenin 2030 yılına kadar sıfır plastik atığa ulaşmasına yardımcı olmak için planlanan birçok kriterden sadece bir adımı.

Kaynak: mymodernmet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.