Dünyadan

LGBTQ Dijital Harita & Rehberi’ni Duymuş muydunuz?

Gittiğimiz her yerde, yaşadığımız her evde, her türlü fiziksel mekânda kendimizden bir parça bırakırız. Bu durum genellikle ürkütücüdür, ancak aynı zamanda güçlüdür bir duygudur, özellikle de görünmez hikayeleri öne çıkarmak için mücadele eden, yeterince temsil edilmeyen insanlar için. Bu, görünürlüklerini sınırlanan için LGBTQ toplulukları için daha farklı anlamlar ifade ediyor. 

1960’lardan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde seyahat eden bir gey olarak deneyimlerini aktaran işadamı olan Bob Damron tarafından oluşturulan LGBTQ seyahat rehberi,  LGBTQ deneyimlerinin tarihsel bir veri tabanı ve haritalaması olarak dikkat çekiyor. 

Damron, Siyahi gezginlerin Amerika Birleşik Devletleri çevresinde güvenli yerler bulmasına yardımcı olmak için oluşturulan tarihi “Yeşil Kitap“a benzer şekilde gözlemlerini sistemleştirmeye ve satmaya karar verdi.

1980’lerde Damron, Damron Şirketi’ni kurmak için Dan Delbex’e ile işbirliği yaptı ve o dönemlerde genel yayın yönetmeni Gina Gatta liderliğinde güncellenmiş Damron Guides, 2020’de hala dolaşımda olan rehber bir kitaptı. Orijinal baskılar dijital ortamlara da aktarıldı ve internet ortamında kalıcı hale getirildi. 

Los Angeles Magazine ile yaptığı röportajda Gina Gatta, kitaba olan ilgideki düşüşün yasını tuttuğunu aktardı ve kitapların artık genç LGBTQ kişilere, özellikle de büyük şehirlerdekilere hitap etmediğini anladığını söyledi. Ancak internet, kılavuzlara yeni, biraz farklı bir kullanım sağlayabilir. Bunun için dijital tasarımlar gerçekleştirilebilir.

Bu düşüncelerden ilham alınarak oluşturulan “Mapping Gay Guides” web sitesi, CSU Fullerton’da Amerikan çalışmaları bölümünde yardımcı doçent olan Eric Gonzaba ve Clemson Üniversitesi’nde tarih ve coğrafya bölümünde öğretim görevlisi olan Amanda Regan tarafından oluşturuldu. Damron’ın kılavuzlarını dijital bir kaynağa dönüştürme fikri, ikisi de George Mason Üniversitesi’nde biri 20. yüzyılda tezlerini savunurlarken geldi. 

Mapping Gay Guides, geylerin çoğunlukla yer aldığı yerleri haritada konum olarak gösteriyor. Şimdilik sadece ABD için çalışma yapılmış bu haritada. 

Harita medyanın dikkatini çekti ve dünyanın dört bir yanından queer haberleri paylaşan popüler bir TikTok hesabı olan OpenlyNews ve ardından 50.000 kullanıcı 24 Nisan’daki bir gönderide web sitesini vurguladı.

Everywhere Is Queer, dünya çapında queerlere ait işletmeleri belgelemek için Google Haritalar’ın kolaylığını kullanıyor. / Kredi: Everywhere Is Queer

“İnsanların sonsuza dek değişen, büyüyen ve gelişen ortak bir kaynağa sahip olmasını istedim. Aklıma bir harita geldi.” diyor Eric Gonzaba. 

Siteyi incelemek isterseniz  mappingthegayguides.org↗ sitesinden göz atabilirsiniz!


Kaynak: https://mashable.com/article/mapping-lgbtq-history-pride

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.