Dünyadan

Mikroplastik Nedir? Mikroplastiğin Dünyaya ve İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Plastik kullanımı modern yaşamın kolaylıklarından biridir, ancak son yıllarda mikroplastik yükselen küresel bir endişe haline gelmiştir. Mikroplastikler –5 mm’den küçük plastik parçacıklar– en derin okyanuslardan soluduğumuz havaya kadar her yerdedir. Küçük boyları ve kütleleri, rüzgarla kolayca taşıyabildikleri anlamına gelir ve mikroplastikler, dağlık ve kutup bölgeleri de dahil olmak üzere, Dünya’nın en uzak yerlerinde bulunmuştur. 

Mikroplastikler yediğimiz yiyeceklerde ve içtiğimiz suda bile bulunur. Yaşayan dünyayı etkilerler ve biyolojik organizasyonun neredeyse tüm seviyelerini etkiledikleri keşfedilmiştir. 

Mikroplastikler Nedir?

Bir çevre mühendisi olan Dunzhu Li, plastik gıda kaplarının nanoplastik adı verilen küçük parçacıklar saldığını keşfettikten sonra öğle yemeğini iş yerinde mikrodalgada pişirmeyi bıraktı. Aynı sorunun su ısıtıcılar ve biberonlar için de geçerli olduğu bulundu. Bulgu endişe vericiydi, ancak bilim adamları bunun ne kadar zararlı olabileceğini bilmiyorlardı. Aslında mikroplastik sorunu her geçen yıl daha da kötüleşmeye devam ediyor.

İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Mikroplastikler bizi çevreler ve havada, suda, gıdada ve tüketici ürünlerinde her yerde bulunmaları nedeniyle soluma, yutma yoluyla insan bedenine girerler. Mikroplastiklerin insanlar üzerindeki etkilerini doğrudan incelemek için henüz hiçbir araştırma yapılmadı. 

Mevcut olan veriler kullanılarak mikroplastiklerin sağlığımız için tehlikeli olabileceğine inanılıyor. Mikroplastiklerin ayrıca mikroorganizmalar ve toksik kimyasallar için vektörler olarak hareket ettiği ve böylece daha fazla sağlık riski oluşturduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.