Dünyadan

NASA, Artemis Moon Görevlerinde 2024’de Aya İlk Kadın Ayak Basacak


NASA, Artemis programı için insan iniş sistemlerini (HLS) tasarlamak ve geliştirmek için üç ABD şirketi seçti. Bu görev sonunda tarihte bir ilk olarak ayın yüzeyine bir kadın astronot ayak basacak. NASA sürdürülebilir insan keşfi için yola çıkmaya hazırlanıyor.

Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP-2) ve Broad Agency Announcement (BAA) kapsamındaki insan iniş sistemi sözleşme ödülleri firma tarafından toplam 10 aylık temel dönem için 967 milyon $ olarak belirlenmiş.


Aşağıdaki şirketler insan iniş sistemlerini tasarlamak ve inşa etmek için seçildi:

  1. Blue Origin, Washington merkezli şirket roket sisteminde ve fırlatma sistemlerinde başlatılacak üç aşamalı bir kara aracı olan Entegre Lander Aracı (ILV) geliştiriyor.
  1. Leidos şirketinin alt kuruluşu olan Dynetics şirketi, Vulcan fırlatma sistemini başlatacak ve yükseliş, iniş özelliklerini sağlayan tek bir yapı olan Dynetics Human Landing System’i (DHLS) geliştiriyor.
  1. SpaceX, Super Heavy roketini kullanacak tam entegre bir kara gemisi olan Starship’i geliştiriyor.


NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, “Bu sözleşme ödülleriyle Amerika, astronotları Ay’a 2024’e kadar adım atmak için gereken emin adımla ilerliyor. Bu görev aynı zamanda ilk kadın astronotun ay yüzeyine ayak bastığını göreceğimiz inanılmaz anı da içeriyor” dedi. “Apollo döneminden bu yana ilk defa NASA’nın bir insan iniş sistemi için doğrudan finansmanı var ve şimdi Artemis programının işini yapmak için sözleşmeli şirketlerimiz var.” dedi.

NASA’nın Washington’daki İnsan Araştırmaları ve Operasyonlar Misyonu Müdür yardımcısı Douglas Loverro, “Biz yolumuzdayız.” dedi ve sözlerine devam etti. “Bu ödüllerle, ülkenin hedeflerine ulaşmak için endüstrinin en iyileriyle heyecan verici bir ortaklığa başlıyoruz. Önümüzdeki 10 ay boyunca, özellikle de çok fazla çalışmamız var. Bu takım arkadaşlarıyla çalışmanın başarılı olacağına inancım tam ”dedi.NASA’nın ticari ortakları, 2021 Şubat’ında sona eren sözleşme süresi boyunca arazi konseptlerini geliştirecek. Bu süre zarfında, ajans yüklenicilerin hangilerinin ilk tanıtım görevlerini gerçekleştireceğini değerlendirecek. NASA daha sonra sürdürülebilir iniş sistemlerinin geliştirilmesi ve olgunlaştırılması için firmaları ve ardından sürdürülebilir gösteri misyonlarını seçecek. NASA, bu gösteriler tamamlandıktan sonra ticari uzay taşımacılığı hizmetleri olarak ay yüzeyine ulaşım sağlamayı amaçlamaktadır. Gelişimin her aşamasında, NASA ve ortakları gelecekteki ay ticari hizmetleri için kullanılacak nihai kavramları bilemek için önceki aşamalardan kritik dersler kullanacaklar.

NASA’nın Huntsville, Alabama’daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi program yöneticisi Lisa Watson-Morgan, “NASA’nın Artemis misyonunu gerçekleştirmesi ve bizi Aya döndüren insan iniş sistemini geliştirmesine yardımcı olmak için bu şirketlerle ortaklığından eminim” dedi. “Marshall ve NASA genelinde kanıtlanmış ay teknik uzmanlığı ve yetenekleri geçmişine sahibiz ve bu da 2024’te insanları hızlı ve güvenli bir şekilde Ay’da karaya çıkarma çabalarımızın yolunu açacaktır.” dedi.

Önümüzdeki dört yıl içinde Ay’a dönmekten suçlanan NASA’nın Artemis programı, Ay, Dünya ve güneş sistemindeki kökenlerimiz hakkında yeni bilgiler ortaya çıkaracak. İnsan iniş sistemi, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, Orion uzay aracı ve Ağ Geçidi ile birlikte NASA’nın derin uzay araştırma planlarının hayati bir parçasıdır.

NASA bilimsel keşif, ekonomik faydalar ve yeni nesil için ilham almak adına Ay’a geri dönüyor. Artemis programı boyunca ortaklarıyla birlikte çalışan ajans, hassas iniş teknolojilerine ince ayar yapacak ve robotların ve mürettebatın daha uzak mesafelere seyahat etmesine ve Ay’ın yeni bölgelerini keşfetmesine izin veren yeni mobilite yetenekleri geliştirecek. Yüzeyde, ajans yeni bir yaşam alanı ve gezici inşa etmeyi, yeni güç sistemlerini test etmeyi ve Mars’ın insan keşfine hazırlanmak için çok daha fazlasını önerdi.


Kaynak: Nasa.gov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.