Sanat

“Nazım’a Armağan” Oyunu YouTube’da


2002 yılında Türk dilinin büyük şairi Nâzım Hikmet’in doğumunun 100. yılıydı ve o yıl UNESCO tarafından “Nâzım Hikmet Yılı” ilan edildi. Genco Erkal’ın Nâzım Hikmet’in şiirlerinden tasarlayıp yönettiği “Nazım’a Armağan” oyunu, 13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olarak Rumeli Hisarı’nda oynandı. Bu oyun aynı zamanda İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk yapımı olma özelliğini taşıyor.

İKSV, bu eşsiz “Nazım’a Armağan” oyununun kaydını YouTube üzerinden geçtiğimiz günlerde sanatseverlere sundu. Genco Erkal’ın Nâzım Hikmet’in şiirlerinden tasarlayıp yönettiği bu çalışmada Türkiye’de tiyatronun, müziğin, çağdaş dansın değerli sanatçıları Yıldız Kenter, Ayla Algan, Zeliha Berksoy, Jülide Kural, Zuhal Olcay, Tilbe Saran, Sema Moritz, Zeynep Tanbay ve Işık Yenersu yer aldı. Büyük beğeni toplayan bu çalışmanın koreografisini Zeynep Tanbay, müzik direktörlüğünü Selim Atakan, sahne tasarımını Metin Deniz, kostüm tasarımını Artizan-Bilge Mestçi, ışık tasarımını ise Kemal Yiğitcan üstlendi.


Kaynak İKSV

Related posts
Sanat

Türkiye’de Caz Belgeseli YouTube’da

İlk kez 20. İstanbul Caz Festivali’nde gösterilen ve yönetmenliğini Batu Akyol’un…
Read more
E-BÜLTEN
İlk Sizin Haberiniz Olsun

Dünyadaki eşsiz tasarım, reklam, teknoloji, sanat ve birçok başka kategoriden oluşan haberlerden ilk siz haberdar olmak için e-bültene üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir