Dünyadan

Netflix, Hesabınıza Giriş Yapan Her Hane İçin Ayrı Para İsteyecek! 

Şifre paylaşımını engellemek isteyen Netflix, ücretli profillerin ardından yeni bir çözümü test etmeye başladı. Hesaba farklı bir yerden erişilirse şirket ayrıca ek ücretler almaya başlayacak.

Netflix, geçtiğimiz haftalarda kullanıcıların hesap paylaşmalarını engelleyecek bir çözümü test etmeye başladı. Yeni çözümün bir parçası olarak, şirket artık her aboneliğin bonusuna sahip yeni bir profil için ödeme almaya başlayacak. Ancak bu çözüm sadece bununla sınırlı kalmayacak.

Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala, Honduras ve Arjantin’de başlayan yeni testler bir şifre paylaşım önlemi gösterdi. Bu ülkelerdeki kullanıcılar Netflix hesaplarına erişebilir fakat kendi hesapları dışında başka bir hesaptan erişmeye çalıştıklarında ekstra bir ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Bloomberg’in paylaştığı detaylara göre Netflix hesabına farklı bir yerden erişmek isteyen kullanıcılar, 2,99 dolara ek “ev” satın almak zorunda kalacak. Neyse ki, başka bir evden hesabınıza ilk kez giriş yapmaya çalıştığınızda bu önlem görünmeyecektir.

Hesabınız farklı bir evde iki haftadan fazla kullanılmışsa, Netflix’teki “ev satın al” özelliği zorunlu olacaktır. Mobil cihazlarda ise böyle bir sınırlama olmayacak. Netflix’i telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar gibi cihazlardan kullanıyorsanız bulunduğunuz yere göre ekstra ev ücreti ödemeniz gerekmeyecek. Televizyona bağlı bir Netflix hesabınız varsa bu sıkıntı yaratabilir. 

Peki Netflix farklı bir  konumu nasıl tespit edecek?

Netflix’in testlere başladığı ülkelerde bu sorunun cevabı da doğrudan destek sayfasında verilmişti. Sayfada şu ifadeler yer aldı: “IP adresleri, cihaz kimlikleri ve hesap etkinliği gibi bilgileri kullanıyoruz.”

Peki neden böyle bir önlem alıyor?

Bu sorunun cevabı Netflix’in daha önceki açıklamalarının altında yatıyor. Şirket, son 10 yıldan bu yana ilk kez abonesini kaybetmesinin ardından bir açıklama paylaştı. 100 milyondan fazla evin tek bir hesap kullandığı açıklandı. Netflix bu duruma önlem almanın  abone kayıplarının  nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. 

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.