Sanat

NFT’ler Sanat mıdır?

NFT’ler sahneye çıktığından beri tartışmalar alevlendi. NFT’ler sanatsaldır ve sanatçıların sanatlarına sahip olmalarını ve sanatlarından yeni yollarla kazanmalarını sağlayan değiştirilemez yollarındandır. Dijital ve fiziksel medyanın yeni NFT projelerinde bir araya gelmesiyle, yeni sanat eserlerinde bir patlama gördük.

Flower Girls, en büyük ve en sanatsal NFT koleksiyonlarından biridir ve ödüllü grafik tasarımcı ve illüstratör Varvara Alay tarafından kurulmuştur. Flower Girls farklı bir NFT türü olduğunu kanıtladı; Aralık 2021’de lansmanı yapılan Alay, projeden elde edilen kârın %20’sini çocuklara yönelik hayır kurumlarına bağışladı ve %5’ini çocukların NFT sanatını toplamak için harcadı. Açıkçası Alay, NFT sanatını hayatları değiştirebilecek bir şey olarak görüyor.

“NFT’ler sanat mıdır?” gibi büyük bir soruya gelince, Alay şöyle açıklıyor: “NFT’ler, herhangi bir dijital veya aslında fiziksel varlığın sahipliğini kanıtlamak için büyük bir teknolojidir.” Devam ediyor: “Şahsen benim için NFT’ler sanat pratiğimi genişletmeme ve blok zincir teknolojisini entegre etmeme izin verdi. İzleyicilerimle farklı şekillerde sürekli değişen, etkileşimli ve sürükleyici bir hikaye oluşturabilirim.”

(Fotoğraf: Flower Girls / Varvara Alay)

Flower Girls koleksiyonu çeşitliliği ve güzelliği kutlayan 950 elle çizilmiş öğeden yapılmış 10.000 NFT’den oluşur. Proje, kripto alanını yeniden şekillendirmeyi ve onu daha fazla kadın sanatçıya açmayı hedefliyor. Bu yeni bir mesaj değil, sanat küratörü ve NFT koleksiyoncusu Tina Ziegler, özellikle Dünya Kadınlar Günü’nde projeyi tanıttı ve jetonların sanatta nasıl devrim yaratabileceğini paylaştı.

NFT’ler çeşitliliği ve eşitliği geliştirmeye nasıl yardımcı olabilir? Merkezi olmayan bir blok zincirindeki NFT’ler, herhangi bir sanatçının izleyicisini küresel olarak açma potansiyeline sahiptir. Herkes koleksiyoncuyla bağlantı kurma ve katılma şansına sahip olduğunda, alandaki çeşitlilik ve eşitlik artmaktadır. 

NFT alanında, bu değerleri yansıtan ve destekleyen sanat etrafında topluluklar oluşturan farklı kadınlardan oluşan güçlü bir topluluk var: World of Women, Meta Angels, Boss Beauties, Honey Badges, Women Rise ve daha pek çok kadın liderliğindeki projeler. Bu çalışmalar, blok zincirinde ve dışında eşitlik ve çeşitlilik oluşturmanın önemli bir bileşenidir ve olabildiğince desteklenmelidir. 

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.