Teknoloji

SpaceX’in Starlink’i Uçaklara, Trenlere ve Otomobillere Geliyor!

Bu hafta, ABD Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) Starlink’in uydu internet sistemini arabalar, kamyonlar, tekneler ve uçaklar dahil hareket halindeki araçlarda kullanma yetkisi vermesiyle SpaceX büyük bir kazanca ulaştı!

Starlink, SpaceX’in 36 ülkeye yüksek hızlı internet sağlayan ve sayıları giderek artan Dünya yörüngesindeki uydular ağıdır. Starlink, geleneksel geniş bant uydulardan daha hızlı bağlantı ile görüntülü aramalar, çevrimiçi oyun, akış ve diğer yüksek veri hızı etkinliklerine olanak tanır.

Şimdiye kadar, Starlink erişimi sabit konum donanımına sahip olanlarla sınırlıydı. Ama şimdi, hareket halindeyken erişilebilir. Bu, arabalar, kamyonlar ve tekneler gibi hareketlilik pazarlarına genişleme için büyük ticari fırsatlar sunuyor.

FCC Uluslararası Büro Şefi Thomas Sullivan’a göre:

“SpaceX’in uydu sistemi için yeni bir terminal sınıfına yetki verilmesi, ister ülke çapında bir karavan sürmek, ister Avrupa’dan bir ABD limanına bir yük gemisi taşımak olsun, hareket halindeyken bağlantı gerektiren artan kullanıcı taleplerini karşılamak için  yetenek yelpazesini genişletecek.”

Bu, SpaceX’in Starlink sistemi için bir kazanç, ancak e-postalara cevap vermemek veya teslim tarihlerini kaçırmamak için zayıf internet bağlantısını suçlamak artık çok daha zor!

Şirket kısa süre önce hareket halindeki kampçılar için karavan erişimi sağladı. Ayrıca uçak içi internet erişimi sunan JSX ve Hawaiian Airlines havayolları ile anlaşmalar imzaladılar. Gelişmeleri merakla bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.